Healthy Eating on a Budget: Week 1

I really want to show everyone that eating healthy does not have to be expensive.  The number 1 complaint I hear about switching to a healthier diet is that it is too expensive.  That just isn’t true!  I mean, don’t get me wrong, you CAN make it expensive.  Easily.  But, it is totally possible to do it on a budget as well.  You just need to plan ahead, make smart choices, and determine your priorities.

The winter is the hardest time to eat on a budget.  Produce is super expensive, nothing is coming out of the garden for free, and we are generally craving heartier, bigger meals.  I am going to try over the next few weeks to share with you some of my actual weekly menus.  Shopping list, prices, pantry ingredients, and all.  For example, this week is a meat free menu.  I also took advantage of a lot of stuff I had in the pantry/freezer/canning shelves.  We also spent $17 of our $50 budget on ingredients for french onion soup.  Which, may seem a little high, but we were both REALLY craving it.  It will also give us 6 bowls of soup, so that is only around 3 bucks a bowl, not too bad.  And we had room for it in the budget, so we went with it (look at me trying to justify this haha).

I highly recommend looking to see if your grocery store has an app.  I downloaded the app for my store and was able to put in my shopping list while I was making it.  The biggest perk to this: it shows the prices at my actual store!  Which means I already knew exactly how much money I was going to spend before I went.  That made budgeting a lot easier.  Of course, you can totally do this without an app.  Most of us buy the same things frequently and know how much they are going to cost before we head out to the store.  Just get a pen and paper and estimate the costs of everything and see where you are at.

This is just an example of what you can do with $50 a week for 2 people.  Yes, a lot of my money was saved by having a well stocked pantry.  But, if you cut out my $17 french onion soup, you could totally buy all of my pantry items haha.  Also, this is my first week and attempt at this, so cut me some slack!

Week 1-

Spent: $48

Bought:

  • 1 dozen local eggs ($3.00)
  • bunch bananas ($1.50)
  • bag of apples ($3.99)
  • bag of carrots (1.29)
  • 2 green bell peppers ($2.50)
  • 6 onions ($6.00)
  • 4 avocados ($4.99)
  • 35 oz dry roasted peanuts ($5.99)
  • Whole wheat baguette ($3.00)
  • Loaf of whole wheat bread ($1.99)
  • 8 oz cream cheese ($1.50)
  • Sliced provolone ($2.99)
  • 28 oz can crushed tomatoes ($.99)
  • 15 oz can diced tomatoes ($.79)
  • (2) 1 qt organic beef broth ($5.00)
  • 1 qt vegetable broth ($2.50)

 

Pantry/Fridge/Freezer:

  • red wine
  • Homemade blackberry jam
  • Homemade canned salsa
  • Homemade canned tomato sauce
  • 1 cup quinoa
  • brown rice
  • 1 can black beans
  • 1 can pinto beans
  • 1 can corn kernels
  • Frozen pepper rings from garden
  • Frozen shredded zucchini from garden
  • English muffin baking ingredients (flour, salt, yeast, oats, etc.)
  • Almonds
  • Applesauce from freezer
  • All spices/seasonings/oil

Made:

What We Ate:

Breakfasts- Egg sandwiches on homemade english muffins with avocado & hot sauce (we eat this for breakfast every day, they are filling, simple, and delicious)

Lunches & dinners- PB & J’s, quinoa bake, french onion soup, burrito bowls

Snacks- Carrots, apples (with or without peanut butter), bananas, almonds, applesauce (from freezer), baguette dipped in oils/balsamic vinegars

 

This week had so much yummy food involved!  I couldn’t decide what I wanted for dinner, there were too many good options to have just one thing!!  I am going to share more of my shopping trips with y’all in the future, so stay tuned!  This also gave us plenty of food for the week, we still have some leftover burrito bowls and we only ate PB&J for lunch 2 days, so that will probably roll over to next week : )

much love,

Heather

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *